Aradi Vértanúk emlékére – 2018
Az aradi vértanúkra emlékeztünk október 5-én a Történelmi Emlékparkban.
Az aradi vértanúk az a 12 magyar tábornok és egy ezredes voltak, akiket az 1848-49-es szabadságharc leverése után, az abban játszott szerepük miatt Aradon kivégeztek. Bár ezen honvédtisztek száma tizenhat, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az 1849. október 6-án kivégzett tizenhárom honvédtisztet nevezi így, gyakran használva a tizenhárom aradi vértanú, illetve az aradi tizenhármak elnevezést is.
Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Gáspár András, Knezić Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Lenkey János, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József és Török Ignác perének ítéletét 1849. szeptember 26-án hozták meg. Kiss Ernő és Vécsey Károly esetében külön perek zajlottak le: mindkettejük perében 1849. szeptember 21-én mondták ki az ítéletet.
Lőpor és golyó általi halállal halt (reggel fél hatkor)
-
Lázár Vilmos főtiszt, ezredes,
-
Dessewffy Arisztid tábornok,
-
Kiss Ernő tábornok,
-
Schweidel József tábornok.
Kötél általi halállal halt (reggel hat óra után)
-
Lovag Poeltenberg Ernő tábornok,
-
Török Ignác tábornok,
-
Lahner György tábornok,
-
Kneziċ Károly tábornok,
-
Nagysándor József tábornok,
-
Gróf Leiningen-Westerburg Károly tábornok,
-
Aulich Lajos tábornok,
-
Damjanich János tábornok,
-
Gróf Vécsey Károly tábornok.
Az aradi vértanúk kultusza már a kivégzés napján elkezdődött, hiszen – a szemtanúk elbeszélése alapján – már egy-két órával a kivégzéseket követően tömegekben zarándokoltak annak helyére a gyászolók. Mindenki sírt, imádkozott, és ezen a napon minden boltot, nyilvános helyiséget bezártak.
Badacsonytomaj Város Önkormányzata és Kulturális Intézménye az Aradi Vértanúk emlékére rendezett megemlékezésen koszorúzással és mécses gyújtással emlékezett a magyar történelem nagyjaira.
Földi István esperes, plébános, tábori lelkész fohászt mondott az elesett hősökért. Megemlékező beszéddel emlékezett Dessewffy Zsolt, Dessewffy Arisztid tábornok leszármazottja.
Szülőföldem című ünnepi műsorban Báder Zoltánt hallgathatta meg a jelenlévő ünneplő közönség.
Az ünnepség zárásaként koszorúk elhelyezésére és mécsesgyújtásra került sor.